Jaki to jest dobry rower?
Dopasowany do Ciebie i Twoich potrzeb. Dosłownie i w przenośni!
Rowery występują w bardzo różnych formach i modelach ze względu na różne przeznaczenie.
My wypożyczamy górskie rowery elektryczne typu enduro / all mountain (wszystkie z pełnym zawieszeniem). To sprzęt, który idealnie sprawdza się na leśnych drogach, trasach typu singletrack, ale także w trudniejszym terenie, takim jak pełne kamieni i korzeni ścieżki enduro.
Dzięki wspomaganiu silnika elektrycznego możesz wjechać wyżej i zobaczyć więcej, a odpowiedni osprzęt radzi sobie z wybieraniem nierówności, pięknie klei w zakrętach i bezpiecznie hamuje.
Gdy będziesz chciał wypożyczyć u nas rower, padnie kluczowe pytanie:
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Jeśli wypożyczałeś kiedyś narty, na pewno już słyszałeś to pytanie. Z rowerem górskim jest podobnie: występuje w różnych rozmiarach, a jego zawieszenie jest ustawiane dokładnie pod wagę użytkownika. Czemu to nie jest obojętne? W skrócie: za miękkie będzie bujać jak fotel kierowcy w starym TIRze, za twarde — nie będzie miało litości dla Twoich stawów.
Pytamy więc o Twoją wagę, aby w rowerze wybranym dla Ciebie ustawić odpowiednie ciśnienie w zawieszeniu i w oponach. Nie oceniamy: w końcu kto nigdy nie zjadł za dużo serniczka, niechaj pierwszy rzuci kamień.
Jak wygląda proces dopasowania roweru?
Mówi się na to fachowo bike-fitting. Zajmuje się tym Krzysztof, właściciel ebicykle.pl: wytrawny rider i czołowy mechanik.
Jak to wygląda krok po kroku?
- Krzysztof wybiera dla Ciebie rower o odpowiedniej wielkości ramy. Występują one w rozmiarach od XS do XL, ale różni producenci różnie podchodzą do tej rozmiarówki (jak z ciuchami). Dlatego to Twój wzrost rozstrzyga ostatecznie, na którym rowerze powinieneś jeździć.
- Reguluje maksymalną wysokość siodełka. Dzięki sztycy regulowanej siodełko będziesz mógł opuścić np. na zjazdach, ale zależy nam, żebyś w najwyższym położeniu miał idealną pozycję do jazdy na siedząco i do podjeżdżania.
- Za pomocą specjalnej pompki z ciśnieniomierzem ustawia do Twojej wagi ciśnienie powietrza w amortyzatorze przednim — widelcu (między 50, a 120 psi) i tylnym — damperze (od 100 do nawet 350 psi!). Wszystko po to, aby zawieszenie pracowało w pełnym zakresie: rower będzie tłumił wszystkie nierówności, ale koła nie będą podskakiwać, co da Ci trakcję i poczucie kontroli na zjazdach.
- To samo robi z oponami (do jazdy w terenie ustawiamy ciśnienie od 0,8 do ok. 2 barów). Dodatkowo ustawienie ciśnienia w oponach zależy też od nawierzchni, na jakiej zamierzasz jeździć i warunków pogodowych.
- Gdy już przyjedziesz po odbiór roweru, wszystko powinno być gotowe (dlatego warto zarezerwować z wyprzedzeniem). Oczywiście przed wyjazdem poprosimy Cię o „rundkę wokół ulicy” i sprawdzenie, czy wszystko jest wygodne. W razie potrzeby dokonamy ostatnich poprawek ustawienia zawieszenia i kokpitu (pozycja manetek i klamek hamulcowych przy kierownicy).